طراحی تراکت | طراحی کاتالوگ | طراحی بروشور | طراحی ست اداری | طراحی کارت ویزیت | طراحی لوگو  RSS

تهران،   تلفن :  33577123

مجموعه مقالات آموزش طراحی آموزش عکاسی آموزش فتوشاپ

مقالات آموزش طراحی


آموزش طراحی

آموزش طراحی (2)

آموزش طراحی

تئوری رنگ ها و هارمونی رنگ

آشنایی با چرخه یا دایره ی رنگ

اساس هر تئوری رنگ، حلقه رنگ است و دسته بندی رنگ ها را مشخص می كند، یک دایره رنگ ابتدایی که در آن رنگ های قرمز، زرد و آبی وجود دارند، در واقع دایره رنگ سنتی در هنرهای تجسمی به شمار می آید. سر آیزاک نیوتون (Sir Isaac Newton) در سال 1666 اولین نمودار رنگ دایره شکل را به وجود آورد. از آن زمان تا کنون، دانشمندان و هنرمندان به مطالعه و طراحی نمونه های متنوع و مختلف این مفهوم اولیه بوده اند.
اختلاف نظرهای متعدد درباره صحت و برتری یک چیدمان نسبت به دیگری، مدام موجب بروز مناقشاتی در این جمع شده است، اما در حقیقت هر دایره رنگی که ترتیب منطقی رنگ های خالص در آن رعایت شده باشد، موثق و قابل استفاده خواهد بود.


رنگ های اصلی:
در تئوری رنگ سنتی، قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند زیرا دانه های رنگی تشکیل دهنده آنها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگ های دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می آیند.

 


رنگ های فرعی یا ثانویه:
سبز، نارنجی و بنفش رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگ های اصلی با یکدیگر حاصل می شوند. محل قرار گیری هر رنگ ثانویه در دایره رنگ، بین دو رنگ اصلی تشکیل دهنده اش است.


رنگ های ترکیبی:
زرد- نارنجی، قرمز نارنجی، قرمز- بنفش، آبی - بنفش، آبی- سبز و زرد - سبز، این رنگ ها از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی به وجود می آیند و در اینجا هم، در میان دو رنگ تشکیل دهنده خود قرار می گیرند.

 

 

هماهنگی (هارمونی) رنگ:
هماهنگی یا هارمونی به معنای "چیدمان مطبوع اجزاء یک کل" است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ یا حتی یک کیک زیبا، جلوه می کند. از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم می شود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد می کند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک. از طرفی هارمونی بیش از حد نیز به ترکیبی بسیار ملایم و نچسب تبدیل می شود و بیننده را آن طور که باید مجذوب و علاقه مند نمی کند و بالعکس عدم حضور آن نیز تصویری به وجود می آورد که هیچ چشمی تحمل دیدن آن را ندارد.

مغز انسان هر چیزی را که قابلیت سازماندهی نداشته و نامفهوم باشد، پس می زند. عمل دیدن به حضور یک ساختار منطقی نیاز دارد و هماهنگی رنگی می تواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد. به طور خلاصه، یکپارچگی مفرط موجب تحریک ناپذیری و پیچیدگی مفرط موجب تحریک بیش از اندازه مغز می شود. تعادل پویا، نتیجه حضور هماهنگی است.
برای مشاهده تعالی هارمونی و هماهنگی کافی است به هارمونی رنگ ها در در طبیعت دقت کنید. همان طور که گفتیم، تئوری های رنگ و هارمونی رنگی متعددی وجود دارند. در اینجا به معرفی چند فرمول ابتدایی در به کار گیری رنگ ها میپردازیم:


هارمونی بر اساس هم جواری رنگ ها:

رنگ های هم جوار (پیوسته) یا Analogous Colors، به هر دسته سه تایی از رنگ هایی گفته می شود که در دایره رنگ کنار یکدیگر قرار گرفته اند. مانند زرد-سبز، زرد و زرد نارنجی. معمولا در چنین ترکیب هایی، یک رنگ از نظر مقدار، بر دو رنگ دیگر برتری دارد.


هارمونی بر اساس رنگ های مکمل:

رنگ های مکمل آن هایی هستند که در دایره رنگ، درست در مقابل یکدیگر قرارگرفته اند. مانند قرمز و سبز یا قرمز- بنفش و زرد - سبز. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، درجات مختلف زرد-سبز در برگ ها، هماهنگی زیبایی با رنگ های قرمز-بنفش گل، ایجاد کرده اند. رنگ های مکمل بالاترین درجه تباین (کنتراست) و ثبات را به وجود می آورند.


هارمونی بر اساس طبیعت:

طبیعت، بهترین نقطه شروع برای درک و ایجاد هارمونی رنگی است. در تصویر پایین ملاحظه می کنید که زرد، سبز و قرمز چه نقش هماهنگی ایجاد کرده اند و این ترکیب متناسب، لزوما در دو مورد قبل نمی گنجد، اما زیبا و قابل اجرا است.


رنگ های گرم و سرد

رنگ آبی و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آب روان و دریا است بنابراین با دیدن این رنگ ها احساس سرما به فرد دست می دهد. از این رو به این رنگ ها، رنگ های سرد می گویند.
رنگ قرمز و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آتش و خورشید بوده و با دیدن این رنگ ها احساس گرما به فرد دست می دهد. از این رو به این رنگ ها، رنگهای گرم می گویند.


رنگ های گرم عبارتند از : قرمز، نارنجی و زرد
رنگ های سرد عبارتند از: آبی، سبز و بنفش


تأثیرات روانی رنگ ها

همه ما می دانیم، انسان موجودی است كه به سرعت و به شدت تحت تأثیر فر آیندهای محیطی قرار می گیرد و در تحت همین تأثیر شكل جدیدی از رفتار را از خود بروز می دهد. اثر روانی بعضی از رنگ ها به صورت زیر است:

زرد : زرد رنگی است با توان پرتو افكنی زیاد، كه بیشتر پرتوهای دریافتی را بازتاب می كند.
زرد، رنگی است رویه ای، رنگی كه ژرفا و عمق ندارد. بُرد آن نسبت به رنگهای دیگر زیادتر است و از بسیاری از ویژگی های سفید برخوردار است. رنگ ترش است و نمودار ترشی های متفاوت. صدای زیر ویولن « زرد » است. آواز بلبل و قناری زرد است. رنگ زرد وقتی یكدست باشد، شادی آفرین و هنگامی كه با تغییرات زمینه های رنگی همراه باشد ایجاد هیجان و ناراحتی تا حد اضطراب می كند. زرد رنگ بی خوابی، بیداری، بیماری، نا امیدی، هیجان، اضطراب و تلاطم فكری است. همچنین رنگ آغاز بهار، رسیدگی كشت، نمودار نیروی فزون نهفته در دانه است. رنگی است مادی و زمینی كه هرگز نمودار ژرفا نیست. رنگی است با موضوع عمودی و بنابراین با خط عمودی هم سنگ می شود. رنگ زرد رنگ جوانی، نشان روشنی و نور و نشان دانش و معرفت است. در بعضی اوقات رنگ زرد به عنوان القاء كننده تنفر مطرح می شود، این حالت زمانی مورد قبول است كه پس زمینه ی آن مشكی باشد زیرا تضاد این دو رنگ بسیار شدید است و در هیچ شرایطی با هم هماهنگی ندارند. در صورتی كه همین رنگ در پس زمینه ی سبز زندگی و امید را به نمایش می گذارد.

آبی : آبی، رنگی است آرام و درونگرا. بیننده را به سوی خود می كشد و در درون آرامش خود، نرم می سازد و به خواب می برد. چشم را به خود متوجه می كند. رنگ آبی موافق با وضعیت خط افق است. آبی، رنگی است الهی و آسمانی. رنگی است مطیع، سر به راه و سازشكار. آبی رنگ زمستان و سرمای آن است. آبی رنگ خلاقیت است. آرامش و سكونی كه از آن به ما می رسد نتیجه رشد مقتدر و طبیعی آن است. در استفاده از رنگ آبی بیننده همیشه منتظر یك نو آوری و كار جدید است. زلالی، پاكی و خلوص را می توان توسط رنگ آبی بوجود آورد. طعم آبی، بی طعمی و كمی متمایل به شیرینی است. رنگ آبی همیشه سایه دار است و همواره میل دارد در تاریكی خود نمایی كند. همیشه نامحسوس است و در عین حال هوای شفافی را می نمایاند. آبی با روان آدمی پیوند می خورد و تا اعماق و انتهای روح نفوذ می كند. آبی معنی ایمان می دهد. سمبل جاوید است.

قرمز : قرمز، رنگی گرم و دارای نیروهای برون گراست. رنگِ توان و فعالیت بسیار زیاد و رنگ مقوی قلب است. طعم آن شیرین است. قرمز رنگ حق، حقیقت، پیكار و بلاخره شهادت است. قرمز پایان تابستان و آغاز پاییز است. در تطابق با خط، گویای خط قطری همگن است. قرمز، رنگی است كه فرو رفتن و ماندن در آن می سوزاند و كناره گیری از آن گرما می دهد. رنگ عشق و تشكیل خانواده است. قرمز سمبل حیات و زندگی، عامل مؤثری در سازندگی و تشدید رویش گیاهان و بیان كننده ی هیجان و شورش است، نشانی تثبیت شده از مبارزه، انقلاب و شورش. اثر هیجان و هوس را به خوبی نشان می دهد، این رنگ اگر در پس زمینه تیره قرار گیرد وحشت، ناپایداری و پلیدی را نشان می دهد و اگر در پس زمینه روشن قرار گیرد معرف یك عشق سطحی و زودگذر است.

نارنجی : نارنجی، رنگی است كه خواص بصری آن آتش و خواص روانی آن گرما است. نارنجی رنگ جوانی است. رنگ شادابی است. رنگ جشن و سرور است و رنگ میوه های تازه رسیده. حالتی از اضطراب و عدم ثبات را شامل می شود. آمیخته با كمی سفید، رنگ بلوغ زنانه است و آمیخته با كمی مشكی، رنگ بلوغ مردانه است. در ارتباط با خط، خطی است آزاد و متمایل به عمودی.

سبز : سبز معتدل و اعتدالش سرد است. در سبز توان آرامش وجود دارد. رنگ تعقل، تفكر و آرامش خردمندانه است. رنگ صلح و صفا است. رنگ سبز، رنگ امید به زیستن و ادامه ی حیات در بهترین شرایط خود است. این رنگ در حالی كه در غرب مفهوم مطلق زندگی است (Western Green) در شرق یك رنگ روحانی و مذهبی به حساب می آید.
(Eastern Green) طعم رنگ سبز، نه شیرین است نه شور، نه ترش است و بی مزه، نه تند است نه تلخ، طعم آب گواراست و كمی مزه گَس دارد. سبز رنگ پایان بهار است و آغازین تابستان. در تطابق با خط، خط قطری است.

بنفش : رنگ بنفش نمایشگر بی خبری، بی اختیاری، ظلم و دشواری است و رنگی مرموز و بر انگیزاننده احساسات. اگر در سطوح وسیع به كار بریم حالت ترس را نشان می دهد؛ به خصوص اگر بنفش متمایل به ارغوانی باشد كه در طبیعت و مناظر اغلب به چشم می خورد. بنفش از نظر ظاهری و بصری معرف رنگین كمان و از نظر معنا القاء كننده امید است. در ارتباط با خط، رنگ خط آزاد متمایل به افقی است كه اگر با خط آزاد متمایل به عمودی آگین شود، گرمتر و سرخ می شود. صدای بنفش بم است و طعم آن گَس. بنفش سمبل هرج و مرج، مرگ، ستایش و عظمت است. بنفش آبی، رنگ القاء كننده ی تنهایی است. بنفش قرمز، نشان عشقی یزدانی و سلطه ی روحانی است

منبع : persiangfx.com[...]

ادامه مطلب 0

5 ترکیب رنگ که طراحان وب باید به کار ببرند


5 ترکیب رنگ که طراحان وب باید به کار ببرند 

 

مطمئنم که شما، به عنوان یک طراح وب، با مسئله انتخاب ترکیب رنگ ها برای وب سایت خود مواجه شده اید، تا از این طریق بیننده و مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید. انجام این یک کار کاملا تکنیکی و دارای ترفندهای خاص خود است، که می تواند شما را دچار مشکل کند، اما اگر اطلاعات کافی در این باره کسب کنید و همچنین مقاله زیر را مطالعه نمایید، مطمئنم که این مشکل حل خواهد شد. 

در این مقاله، می خواهیم بیشتر روی ترکیب رنگ ها متمرکز شویم، به این ترتیب شما قادر خواهید بود طرح های ابداعی، جذاب و جالبی طراحی کنید. این یعنی، شما یاد می گیرید کدام رنگ ها برای تم های گوناگون مناسب است، معنی و مفهوم یک رنگ خاص چیست و ... . 

اهمیت ترکیب رنگ ها 
اولین چیزی که مردم در یک وب سایت می ببنند رنگ ها است. همین طور که می دانید، هر رنگ دارای یک معنی خاص است. زیبایی ترکیب رنگ ها به این اصل استوار است که این فرایند در را به روی دنیایی مملو از زندگی، معانی جدید و جذاب باز می کند. بنابراین شما باید هر زمان که شروع به کار طراحی می کنید قوه تخیل خود را بیش از پیش به کار ببندازید و شروع به بازی با رنگ ها کنید. 

ابزارهایی که می توانید به کار ببرید 
پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب و درست آنطور که به نظر می رسد ساده نیست. رنگ های زیادی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کرده و ترکیب رنگ مناسب را انتخاب کنید، که این یک فرایند پیچیده و تکنیکی است. اما، خوشبختانه، شما در این موقعیت بدون کمک نیستید؛ امروزه کار شما با پالت های رنگ و تولیدکنندگان ترکیب بندی رنگ آسان شده است. هنگامی که از پالت های رنگ استفاده می کنید مجبورید رنگ ها را به صورت دستی با هم ترکیب کنید، در حالی که با سازنده های رنگ بندی یک کمک بزرگ تر دریافت می کنید، چون ترکیب رنگ صحیح و مناسب را برای رنگ های که شما انتخاب کرده اید می سازد. 

برخی از ابزارهای فوق العاده که مفید بودن آنها اثبات شده است عبارتند از color blender, color Jack, color combos, color mixers و .... فقط کافی است در مورد آنها در گوگل جستجو کنید، مطمئنا آنچه لازم دارید را پیدا خواهید کرد. به هر حال، ابزار مورد علاقه من Degraeve Color Palette Generator است، که به یک طراح وب کمک می کند زیادی می کند. شما فقط به URL تصویر خود نیاز دارید، که باید در برنامه خود وارد کرده و سپس به یک پالت رنگ هماهنگ با تصویر خود دست پیدا خواهید کرد. 

رنگ بندی و انواع آن 
1. رنگ بندی منوکرومیک یا تک رنگ
در زمینه پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب، بهتر است ابتدا در مورد رنگ بندی ها و انواع آن صحبت کنیم. گزینه اول، رنگ بندی منوکرومیک یا تک رنگ می باشد، که درجات مختلف یک رنگ را نشان می دهد. همچنین باید بدانید که اگر در حال طراحی یک وب سایت که در مورد ازدواج و یا چیزی که الهام بخش پاکی، هماهنگی و یا عشق است هستید، اگر از این رنگ بندی استفاده کنید هرگز شکست نخواهید خورد. چرا؟ بیشتر به این دلیل که رنگ بندی های هارمونیک همیشه احساساتی مثل ظرافت، پاکی و آرامش را به همراه دارند. توجه: توصیه می شود این رنگ ها همیشه با رنگ سیاه یا سفید خالص ترکیب شوند تا حس خسته کنندگی و کسالت به بیننده وب سایت غلبه نکند. 

2. رنگ مجاور
این رنگ ها که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند (مثل سبز و زرد و سرخابی) نیز به عنوان رنگ های مجاور شناخته می شوند. ویژگی این رنگ بندی این است که یکی از رنگ ها مقداری از رنگ دیگر را در خود دارد. این رنگ ها را می توان به عنوان رنگ های هماهنگ و همه کاره نیز تعریف کرد. همچنین چون این رنگ ها در طبیعت یافت می شوند و احساس لذت به چشم ها می دهند، برای وب سایت هایی که با طبیعت و وب سایت هایی که نیاز به رنگی بودن دارند مناسب است، البته نباید در به کار بردن این رنگ ها نیز زیاده روی کرد. 

3. رنگ بندی مکمل
در چرخه رنگ به رنگ هایی روبروی هم قرار دارند رنگ های مکمل گفته می شود. در این باره باید بگوییم اگر می خواهیم وب سایت شما حالت دراماتیک تر، چشم نواز تر و جذاب تری پیدا کند از این رنگ ها استفاده کنید. موکدا توصیه می شود از این رنگ ها برای متن استفاده نشود چون قطعا چشم را اذیت می کند. 

یک رنگ بندی که بیشتر هنرمندان از آن استفاده می کنند رنگ بندی تریادیک است. رنگ بندی تریادیک به سه رنگی که در چرخه رنگ در فاصله مساوی نسبت هم قرار دارند گفته می شود. اگر می خواهید از این ترکیب رنگ برای وب سایت خود استفاده کنید، باید به یاد داشته باشید که یک رنگ غالب انتخاب کنید و همچنین رنگ هایی که خیلی روشن هستند را با مقداری رنگ خاکستری مخلوط کنید. 

4. رنگ بندی تترادیک
اگر 4 رنگ از رنگ های چرخه رنگ که جفت جفت با هم مکمل باشند را انتخاب کنید شما یک رنگ بندی تترادیک به دست خواهید آورد. این برای وب سایت هایی که الهام بخش و القاکننده انرژی و تحرک و شادابی هستند بسیار مناسب است، چون دارای تنوع رنگ است. اما، حقیقت این است که برقراری تعادل در قسمت پایین چرخه رنگ مشکل است. به هر حال، برای این کار هم ترفندهایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید: ممکن است سعی کنید رنگ ها را به زانو درآورید و یا از به کار بردن رنگ هاس خالص اجتناب کنید. 

5. رنگ بندی مکمل های متساوی الساقین
اگر در زمینه طراحی وب تازه کار هستید بهترین گزینه برای شما استفاده از رنگ بندی مکمل متساوی الساقین است. این رنگ بندی از رنگ های مشابه و رنگ بندی مکمل ساخته شده است بنابراین یک تصویر بسیار زیبا را نمایش می دهد. شدت و پویایی این رنگ ها کمتر است اما به راحتی توجه را به خود جلب می کنند. اگر چه مرتب سایز و سازماندهی آنها مشکل است اما دارای کنتراست بالایی هستند و هماهنگ سازی آنها سخت است. 

در پایان شما باید همیشه به یاد داشته باشید که رنگ ها نقش مهمی در وب سایت شما دارند و باید آنها را به شیوه ای هوشمندانه با هم ترکیب کنید. سعی کنید از به کار بردن بیش از اندازه رنگ ها در طراحی خودداری کنید، چون باعث خسته شدن چشم می شوند، همچنین سعی کنید از رنگ های کسل کننده کمتر استفاده کنید چون باعث کم شدن تعداد بازدیدکنندگان شما می شود.

منبع : persiangfx.com

 [...]

ادامه مطلب 0

آموزش طراحی آموزش عکاسی آموزش فتوشاپ آخرین مقالات

آدرس :

آدرس : تهران ، شهرک قیامدشت ، خیابان شهید بهشتی، بعد چهار راه رجایی، پلاک 465
تلفن تماس :  33577123 - 021
تلگرام : 09375233041
کانال تلگرام : hejratd@
ایمیل : hejratd[at]gmail.com
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر