طراحی تراکت | طراحی کاتالوگ | طراحی بروشور | طراحی ست اداری | طراحی کارت ویزیت | طراحی لوگو  RSS

تهران،   تلفن :  33577123

مجموعه مقالات آموزش طراحی آموزش عکاسی آموزش فتوشاپ

مقالات آموزش طراحی


آموزش فتوشاپ

آموزش فتوشاپ (3)

آموزش فتوشاپ

13 اشتباه و عمل غلط در فتوشاپ به همراه روش رفع آن ها

فتوشاپ برای یک طراح و گرافیست مانند وردنه است برای یک نانوا. فتوشاپ به عنوان یک ابزار طراحیگرافیک می تواند با خاکی که در دستان مجسمه ساز یا چاقویی که در دستان جراح است مقایسه شود. با این وجود، فتوشاپ می تواند پیامدهای منفی هم داشته باشد. یک طراح برای به وجود آوردن تصویری باورنکردنی از یک مدل لاغر اندام، ممکن است مرتکب اشتباهات زیادی شود. این کار منجر به اتهاماتی درمورد تصاویر غیرواقعی از اندام بدن مدل خواهد شد. بعضی از افراد ممکن است این مورد را یک اشتباه در طراحیگرافیک بدانند؛ در حالی که بقیه می گویند این فقط انجام یک کار اشتباه در فتوشاپ است. پیامدهای بد فتوشاپ نه تنها در صنعت مد، بلکه در صنایع بازاریابی تکنولوژی نیز می توانند مصیبت آمیز باشند. این کار منجر به نمایش بد کیفیت و وحشتناک تصویر بر روی صفحات لپ تاپ و موبایل خواهد شد و می تواند طراحان را به دردسر بیندازد.

 

 

فتوشاپ برنامه ای برای ویرایش تصاویر است که می تواند بر روی ویندوز یا مکینتاش استفاده شود. فتوشاپ شامل ابزار متعددی از ساده تا پیچیده می باشد. این ابزار می توانند بر روی بازه وسیعی از پروژه ها إعمال شوند. گاهی اوقات، تمام چیزی که نیاز دارید فقط یک عملیات ساده است. برای نمونه اگر بخواهید یک اثر هنری مختلط خلق کنید، باید تصاویری را از یک عکس اصلی استخراج نموده و سپس آن ها را در تصویر جدید قرار دهید. برای به دست آوردن یک نتیجه تأثیرگذار، نیاز است که از ابزار صحیح و مناسب استفاده کنید.

 

اشتباهات رایج در فتوشاپ

از کجا متوجه انجام اشتباهات و استفاده غلط از برنامه می شوید؟ فتوشاپ ابزار قدرتمندی را برای ویرایش و خلق آثار گرافیکی به شما پیشنهاد می دهد. این برنامه دارای واسط کاربری قابل درکی است. مبتدیان و حرفه ای ها باید در مورد جنبه های گوناگون بریدن و تغییر دادن اندازه تصویر اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند در استفاده از ابزار فتوشاپ ماهر شوند. این مقاله به شما کمک می کند تا مهارت هایتان را در ویرایش تصویر بازنگری نموده و آثار گرافیکی چشمگیری را خلق کنید. ما درمورد چگونگی استفاده از ابزار رتوش و بهبود تصویر، ابزار pen، ابزار نقاشی و رسم، ابزار جابجایی رنگ، درک مفهوم ماسک ها و ابزار ماسک گذاری تصویر با شما بحث خواهیم نمود.

 

 1. روش های رایج استخراج تصویر

ابزار متعددی برای استخراج اجزاء بصری موجود در یک فایل وجود دارد. تمام آن ها سطح یکسانی از دقت و ظرافت را ارائه نمی دهند. این ابزار برای حذف قسمت های غیرضروری تصویر یا برای پاک کردن یک شئ استفاده می شوند. برای نمونه : گزینه Quick Select می تواند برای تعیین اندازه ناحیه ای که می خواهید استخراج کنید استفاده شود.

 

 

ابزار Pen به کاربر اجازه می دهد اجزاء را دنبال کند تا شئ دقیقی از آن چه در تصورش دارد را ایجاد نماید. تمرین می تواند منجر به ایجاد نواحی انتخاب پیشرفته از تصاویر و دقت و ظرافت بیشتر شود. روش های انتخاب شده باید برای عملیات مورد نظر مناسب باشند.

 

 1. لبه های ملایم شده

در زمان انتخاب شئ برای تغییر یا انتقال، پیشنهاد می شود که لبه را ملایم تر کنید. این کار می تواند با رزولوشن 2 به 3 پیکسل انجام شود، البته به رزولوشن تصویر بستگی دارد.

 

 

Feather کردن، لبه های ناهمواری را که در اغلب عکس ها یافت می شود از بین می برد. این کار منجر به ایجاد یک لبه نرم خواهد شد که می تواند با ناحیه انتخاب شده بهتر ترکیب شود. محو کردن یک ناحیه انتخاب با استفاده از یک مقدار زیاد نیز تأثیرگذارتر می باشد.

 

 1. گرادیانت های رنگارنگ

می توانید با استفاده از گرادیانت های رنگارنگ از پیش آماده شده، افکت رنگین کمانی به تصویر بدهید. جهت خلق یک افکت واقع گرایانه، ترتیب رنگ ها را تغییر دهید. این کار باید با ملایمت انجام شود.

 

 

گرادیانت های رنگارنگ می توانند با هم متضاد باشند. وب سایت ها و طرح های بسیاری از گرادیانت های رنگارنگ استفاده می کنند. آن ها را با ترکیب گرادیانت هایی از تن روشن تر به تیره تر یک رنگ (و نه ترکیب دو رنگ مختلف) محتاطانه به کار ببرید. رنگ پریدگی بیش از حد باعث از بین رفتن ارزش تصویر خواهد شد. همه افراد رنگ های درخشان را دوست دارند و مایلند تصویر رنگ روشن داشته باشد.

 

 1. عمق زمینه

گاهی اوقات در یک تصویر، یک شئ ممکن است تحت تمرکز باشد و شئ دیگر مورد نظر طراح نباشد. این امر باعث به وجود آمدن ظاهری بسیار غیرواقعی شده و منجر به تصویری عجیب و غریب خواهد شد. عمق زمینه باید صحیح و درست باشد. زمانی که تصاویر مختلفی را با عمق های متفاوت با هم ترکیب می کنید، ممکن است نیاز باشد فوکوس را تنظیم نموده و عمق را نیز اصلاح کنید. این یکی از رایج ترین اشتباهات در خلق تصاویر در فتوشاپ است.

 

 1. استفاده بیش از حد از فیلترها

مبتدیان فتوشاپ معمولاً شیفته فیلترها هستند و تمایل به استفاده بیش از حد از آن ها دارند. فیلترها می توانند جالب باشند و استفاده از آن ها آسان است. ولی آن ها برای خلق یک افکت حرفه ای کافی نیستند. استفاده بیش از حد از فیلترها می تواند افکت متضادی به وجود آورد. تصویر شما ممکن است آماتورگونه به نظر برسد. ویرایش بیش از اندازه می تواند تبدیل به یک مشکل مزمن و شدید شود.

 

 

زمانی که مبتدیان در مورد فتوشاپ مطالبی یاد می گیرند، از ویژگی ها و توانایی های ابزار کاملاً شگفت زده می شوند و مهارت های صحیحی برای استفاده از آن ها ندارند. آن ها شروع به دستکاری و امتحان کردن فیلترها و پلاگین ها می کنند. این باعث به وجود آمدن تصویری پر از اشتباه خواهد شد. گاهی اوقات به کار بردن افکت های کمتر، ظاهر بهتری به وجود می آورد.

 

 1. جهت تابش نور

در زمان کار بر روی آثار مونتاژ شده، تصاویر باید با شرایط یکسان نورپردازی باهم ترکیب شوند. زمانی که نور بر روی یک شئ می تابد، مجموعه ای از سایه ها را ایجاد می کند که در یک جهت مشخص در حرکتند. این جهت اساساً به نحوه قرار گرفتن منبع نور نسبت به آن شئ خاص بستگی دارد.

 

 

زمانی که در مورد مونتاژ دو تصویر تصمیم می گیرید، منبع نور برای هر دو باید یکی باشد. در صورتی که جهت نور برای دو تصویر متفاوت باشد، افکت به وجود آمده غیر واقعی و غیر قابل قبول است.

 

 1. پراکندگی رنگ ها

میزان رنگ سفید یا تن رنگ نواحی سفید اصطلاحاً به عنوان درجه رنگ تصویر نام برده می شود. این ویژگی باید به خوبی تنظیم شود. تمام نواحی سفید رنگ باید مثل هم به نظر برسند. در غیر این صورت، نتیجه نهایی غیر واقعی به نظر خواهد رسید. چشم انسان قادر به درک چنین ناهنجاری هایی می باشد. در تصاویر مونتاژ شده از چنین اشتباهاتی اجتناب کنید.

 

 

 1. تنظیمات منحنی ها

Curves ویژگی مهمی در فتوشاپ است. این ابزار می تواند مبتدیان را کمی بترساند. افراد آماتور تمایل به استفاده بیش از حد یا اجتناب از این ابزار دارند. هیچ کدام از این رفتارها پیشنهاد نمی شود.

 

 

تنظیمات Curves می تواند بر سایه ها و رنگ ها تأثیر منفی بگذارد. این ویژگی نباید بر تنالیتی و رنگ پوست تأثیر بگذارد.

 

 1. لایه ها و فولدرها - کاربرد یا عدم کاربرد

کاربران جدید فتوشاپ عموماً از لایه ها استفاده نمی کنند. لایه ها ویژگی مرکزی در فتوشاپ هستند و استفاده از آن ها، کپی گرفتن، انتقال، ویرایش و حذف را آسان تر می کند.

 

 

صرف نظر از استفاده محض از لایه ها و فولدرها، نیاز دارید لایه ها را داخل فولدرها مرتب کنید. این ویژگی بسیار مهم است؛ به ویژه اگر بر روی فایل های PSD حجیم کار می کنید یا در حال طراحی وب هستید. این ابزار می تواند صرفه جویی زیادی در زمان نموده و سردرگمی شما را کاهش دهد. با استفاده از این ابزار، حرکت در بین لایه های پروژه آسان تر خواهد شد.

 

 1. استفاده از ویژگی Desaturate

زمانی که می خواهید تصویر را به سیاه و سفید تبدیل کنید، پیشنهاد می شود از Image> Adjustments>Desaturate استفاده نکنید.

 

 

استفاده از این ویژگی فقط منجر به خلق تصویری مرده و بی روح خواهد شد. در عوض می توانید با رفتن به مسیر Image> Adjustment> Channel Mixer این کار را انجام دهید. با تیک زدن گزینه monochrome و سپس تنظیم لغزنده های مربوط به رنگ های قرمز، سبز و آبی، می توانید تصویر روشن تر و زنده تری به دست بیاورید. عکس های سیاه و سفید می توانند مفهوم تصاویر قدیمی را انتقال دهند که فقط با رنگ مقدور نیست. در تصاویر چهره و منظره، می توانید افکت دیدنی و اعجاب انگیزی بیافرینید. بی رنگ کردن تصاویر، گزینه خوبیست. مشکل این است که: این ابزار نمی تواند به طور تأثیرگذاری میان تن رنگ های مختلف یک تصویر سیاه و سفید تفاوت قائل شود. استفاده از Channel Mixer منطقی تر است. این ویژگی می تواند کمی پیچیده باشد، ولی همان افکت حاصل از فیلترهای معمولی را برای تصاویر سیاه و سفید شبیه سازی نموده و به شما اجازه می دهد کانال های قرمز، سبز و آبی را تنظیم کنید. برای نمونه : اگر کانال قرمز را بالا ببرید، رنگ های قرمز روشن تر می شوند. همه چیز را امتحان کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 

 1. خطوط و جداول راهنما

مرتکب اشتباه "فقط دیدن" نشوید. از راهنماهای موجود در فتوشاپ استفاده کنید. Grid ابزاری است که برای مرتب کردن صحیح و بی عیب و نقص در طراحی گرافیک به کار می رود.

 

 

استفاده از آن تقریباً آسان است. می توانید برای همتراز کردن و مرتب چیدن اشیاء از Snap به همراه Grid استفاده کنید. این ابزار کمک می کند اشیاء را با استفاده از خطوط راهنما و در امتداد زیربخش ها مرتب کنید. بسته به شرایط کاری خودتان، می توانید واحد اندازه گیری را روی اینچ، پیکسل یا هر واحد استاندارد دیگری تنظیم کنید.

 

 1. خصوصیاتی مثل چشم ها، دندان ها و پوست

چه کسی درخشش داخل چشم ها را دوست ندارد؟ بهترین راه رسیدن به این افکت، نور انداختن در چشم ها در حین فوکوس کردن دوربین است. از Eye Doctor در فتوشاپ بیش از اندازه استفاده نکنید، زیرا منجر به مصنوعی شدن عکس می شود. برای دندان ها نیز می توانید کمی از رنگ زرد را حذف کرده و آن ها را تا حدودی درخشان تر کنید. ولی از این ویژگی هم نباید بیش از حد استفاده کنید. ویژگی های مربوط به نرم کردن پوست واقعاً محبوب و پرکاربرد هستند. همه ما می خواهیم پوستمان بی عیب و نقص به نظر برسد، بدون چین و چروک و سوراخ های ریز. ولی دوست نداریم مصنوعی و مانند یک عروسک به نظر بیاییم.

 

 

مطمئن شوید که ابزارهای نرم کردن و رتوش پوست را صحیح و خردمندانه به کار می برید. اعتدال، رمز پیروزی است. با استفاده از لایه های کپی شده و کاهش Opacity و ماسک گذاری، ظاهر عکس را طبیعی نگه دارید. سایه زیر چشم ها نیز می تواند حذف شود؛ ولی آن ها را کاملاً حذف نکنید. در این جا هم از Opacity استفاده نمایید.

 

 1. استفاده صحیح و بجا

فتوشاپ در موارد بسیاری می تواند به طور تأثیرگذاری به کار برده شود. با این وجود، گاهی اوقات استفاده از یک برنامه دیگر مانند ایندیزاین یا دریم ویور منطقی تر است. آن ها برای برخی از پروژه های ویرایش تصویر مناسب ترند. فتوشاپ را فقط زمانی به کار ببرید که برای عملیات مورد نظرتان مناسب است. فتوشاپ اساساً یک برنامه ویرایش تصویر است و برای ایجاد مضمون بصری که قبلاً ایجاد شده است بسیار مناسب می باشد. بسیاری از طراحان از فتوشاپ برای خلق آثار گرافیکی و نیز لوگوها استفاده می کنند. نتیجه همیشه ایده آل نخواهد بود. ابزار فتوشاپ برای ویرایش و اصلاح اسناد و ارتقاء تصاویر به وجود آمده اند. آن ها برای این اهداف مناسب ترند تا برای ایجاد آثار اصلی و اولیه.

 

بقیه بایدها و نبایدها در فتوشاپ

- ظاهر تصویر را بیش از اندازه تیره و مات نکنید، زیرا مصنوعی به نظر می رسد.

- در زمان ویرایش، زیاده روی نکنید.

- کنتراست بیش از حد اضافه نکنید. ممکن است در قسمت سایه ها اطلاعاتی را از دست بدهید. زمانی که عدد داخل پالت به صفر نزدیک می شود، بدین معنیست که در قسمت سایه ها اطلاعات زیادی وجود ندارد.

- از تنظیم شدید تن رنگ در تصاویر تک رنگ بپرهیزید. یک رنگ روشن، انتخاب بهتری است. گاهی اوقات، تن رنگ قرمز قهوه ای (sepia) یا دیگر تن های شدید، انتخاب خوب و صحیحی نخواهند بود.

- بدون شناخت و کورکورانه از عملیات فتوشاپ استفاده نکنید. قبل از انجام هر عملی ابتدا آثار آن را درک کنید.

- برش دادن تصویر گاهی مفید است؛ ولی منجر به از بین بردن پیکسل ها و اطلاعات دیگر می شود. همیشه قبل از برش دادن تصویر، اصل آن را ذخیره کنید. تصویر را بیش از حد برش ندهید چون ممکن است در آینده نزدیک به اندازه متفاوتی از آن نیاز پیدا کنید. سوژه را در نقاطی مانند آرنج، زانو یا گردن برش ندهید.

- بعضی از افراد، وجود نور ملایمی را پیرامون سوژه دوست دارند تا ظاهر محو و رویایی به آن بدهند. اگر این ظاهر را دوست دارید، می توانید از این ویژگی استفاده کنید. البته در استفاده از این ابزار زیاده روی نکنید و فقط زمانی آن را به کار ببرید که نیاز است.

- لبه ها را بیش از حد محو نکنید و فقط در صورت نیاز این کار را انجام دهید. از لبه های تیره در هر تصویری استفاده نکنید. به جای آن از Opacity استفاده نمایید.

- تیز و برجسته کردن (sharpen) بیش از حد تصویر نیز موجب آسیب رساندن به آن می شود. تصاویر دیجیتال قطعاً به این کار نیاز دارند تا ظاهر زنده تری به خود بگیرند. در هر حال، اگر تصویر محو و خارج از ناحیه فوکوس است، استفاده از این ویژگی فقط به تصویر آسیب می زند. اندازه خاصی از تصویر وجود ندارد که با همه قوانین sharpen کردن متناسب باشد. شما باید تصاویر مختلف را امتحان کنید. از ویژگی Noise ware (شناسایی کننده نویز) برای حذف دانه های برفکی تصویر استفاده کنید. با این حال، این ویژگی می تواند بافت را حذف کرده و چیزهایی مانند مو و لباس ها را بیش از حد نرم و لطیف نشان دهد. Opacity را تنظیم نموده و از ماسک برای برگرداندن جزئیات استفاده کنید.

 

دردسرهای فتوشاپ

فتوشاپ می تواند افراد را به دردسر بیندازد؛ به ویژه در مورد اشتباهات. یک عکس از چهره مردی بر روی جلد دو مجله Time و Newsweek چاپ شد. هنرمندان مجله Time از فتوشاپ برای تیره تر کردن پوست صورت استفاده کرده بودند تا ظاهر تهدیدآمیزتری به چهره مرد ببخشند.

 

 

 

ممکن است Newsweek تصویر چهره را روشن تر نموده یا آن را ارتقاء داده باشد. تصاویر نمی توانند همیشه مورد اعتماد باشند. بسیاری از اشخاص مشهور و سوپراستارها عکس های خود را قبل از چاپ با فتوشاپ رتوش می کنند. آن ها عکس های خود را برای پاک کردن، ویرایش و ملایم و نرم کردن به فتوشاپ می سپارند تا عیب و نقص های آن ها به چشم بیننده نیاید. چنین تصاویری به نتایجی غیرواقعی ختم می شوند.

 

 

افراد عادی و متوسط نمی توانند مانند ستاره های سینما به نظر برسند. تأسف بار ترین جنبه چنین اشتباهاتی در فتوشاپ این است که بیننده ها با چنین دستکاری هایی آشنا نیستند. آن ها خودشان را با تصاویر موجود در مجلاتی مقایسه می نمایند که سعی می کنند به صورت بیهوده ای ازآن ها تقلید کنند. بسیاری از مردم تصور می کنند فتوشاپ باید مردود و ممنوع شود. یک کار بهتر، پایبندی به اخلاق یا حتی افشای این است که تصویر به صورت دیجیتالی تغییر کرده و به این جا رسیده است.

 

نتیجه

تعداد زیادی ابزار در فتوشاپ قابل دسترس است. در زمان ویرایش تصاویر، باید ابزار درست را به کار ببریم. جزئیات ریز و کوچک می توانند طرح های هنری تأثیرگذاری خلق کنند. از جزئیاتی مانند بافت های ظریف و سایه پردازی محتاطانه استفاده کنید. اگرچه فتوشاپ می تواند ابزار بسیار مفیدی برای طراحی باشد، اگر اشتباه به کار گرفته شود، نتایج سؤال برانگیز و مشکوکی در پی خواهد داشت. این برنامه می تواند برای دستکاری واقعیت نیز استفاده شود. بعضی از مشاغل زمان و بودجه کافی برای خلق تصاویر جدید ندارند. آن ها از تصاویر ارزان قیمت استفاده می کنند. هیچ کسی زمان یا حوصله عکس گرفتن ندارد. به علاوه، تصاویر رایگان و زیبایی وجود دارد که برای تاجران در دسترس است. تاجران بودجه خود را حفظ کرده و دوره آموزش فتوشاپ را می گذرانند. به سلامت رد شدن از چنین تمرین هایی و درست انجام دادن ویرایش تصاویر، بسیار مهم است.منبع:persiangfx

 [...]

ادامه مطلب 0

5 تکنیک دیگر غیر مخرّب و به طور باور نکردنی مفید در فوتوشاپ (قسمت دوم)

قسمت دوم

اگر مانند یک حرفه ای به فوتوشاپ اشتیاق داشته باشید، استفاده از جریان کار غیر مخرّب ضروری است. شما با کار کردن به صورت غیر مخرّب، انعطاف بیشتری در کار خود خواهید داشت. و چون تغییرات ثابت نیستند، شما توانایی ویرایش ترکیبات هنری خود را در هر زمان خواهید داشت. این مخصوصاً برای کار مشتری مفید است. اگر درخواست مشتری شما در هر زمان تغییر کرد، شما بدون نیاز به انجام دادن دوباره چیزی می توانید سریع و به آسانی کار خود را ویرایش کنید. ممکن است به یاد بیاورید که ما قبلاً منتشر کردیم :

 

اگر این مقاله را مطالعه نکرده اید، من آن را توصیه می کنم؛ چون که تمام انواع تکنیک های غیر مخرّب مفید را پوشش می دهد مانند dodge/burn, adjustment layers, masking, lens flare و دیگر موارد! امروز می خواهم 5 تکنیک غیر مخرّب دیگر فوتوشاپ را با شما در میان بگذارم. هر کدام از این تکنیک ها واقعاً به روند کار من کمک کرده است، بنابراین امیدوارم شما آن ها را تست کنید!

 

 1. به کار بردن Layer Style برای چند لایه

 

کاربرد یک Layer Style یکسان برای چند لایه همیشه یک دردسر واقعی بوده است. مجبور بودم بر روی لایه ها رایت کلیک نموده، بر روی copy layer style کلیک کرده و سپس استایل را یک به یک در تمام لایه های مربوطه پیست کنم. یک روش سریع تر برای انجام این کار، تبدیل لایه ها به اسمارت آبجکت است. اجازه دهید به یک مثال کاربردی در این زمینه نگاهی بیندازیم: بگذارید بگویم شما مایل به إعمال آسان drop shadow بر روی چند لایه متنی هستید. یک لایه بک گراند ایجاد کنید و سپس لایه های متنی مختلفی داشته باشید. سازماندهی لایه های شما باید چیزی شبیه به تصویر زیر به نظر برسد:

 

 

 

تمام لایه هایی که می خواهید استایل را روی آن ها إعمال کنید، انتخاب نمایید. سپس بر روی یکی از این لایه های انتخاب شده رایت کلیک نموده و convert to smart object را انتخاب نمایید.

 

 

 

در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید لایه ها زمانی که به اسمارت آبجکت تبدیل شدند، چگونه به نظر می رسند:

 

 

 

اکنون در پنل لایه ها بر روی این اسمارت آبجکت رایت کلیک کرده و blending options را انتخاب کنید. هرکدام از استایل ها را که دوست دارید إعمال کنید و ببینید که آن ها چگونه تمام لایه های متنی شما را تحت تأثیر قرار می دهند! من برای این مثال، استایل drop shadow را بر روی لایه های متنی إعمال کرده ام:

 

 

 

 

 

 1. کپی سازی غیر مخرّب

 

اینکه نمی توانستم تصاویرم را به صورت غیر مخرّب کپی سازی کنم همیشه برای من آزار دهنده بوده است. زمانی که روی پروژه های رتوش عکس کار می کردم، معمولاً برای حفظ لایه عکس اصلی درصورت بروز اشتباهات، فقط از آن کپی می گرفتم. با این حال، یک روش مؤثرتر و غیر مخرّب برای استفاده از براش clone stamp وجود دارد! با نگاه به تصویر زیر، می توانیم چهره ای را ببینیم که فرصتی برای استفاده از ابزار clone stamp برای رهایی از خال صورت در آن وجود دارد:

 

 

 

یک لایه جدید ایجاد کرده و آن را clone stamp tool بنامید. ابزار clone stamp را انتخاب کرده و سپس در منوی تنظیمات بالای صفحه، چک باکس aligned sample را جستجو کنید. جلوی آن باید یک منو تاشو ببینید. گزینه پیشفرض current layer خواهد بود. آن را به all layers تغییر دهید. با انجام این کار، ابزار clone stamp اطلاعات لایه های پایینی را کپی سازی می کند، ولی اطلاعات کپی سازی شده در لایه جدید clone stamp tool نمایش داده خواهند شد.

 

 

 

شما در تصویر زیر می توانید اطلاعات ابزار clone stamp را جداگانه به همراه لایه مخفی شده چهره اصلی ببینید. این نشان می دهد که اطلاعات کپی سازی شده شما چگونه در یک لایه مجزا هستند. این به شما اجازه می دهد آن را هرگونه دوست دارید ویرایش، حذف یا دستکاری کنید و در حین رتوش عکس هایتان به شما آزادی عمل بیشتری می دهد. هم چنین شما می توانید از ‘نمونه برداری همه لایه ها’ برای ابزار دیگر مانند healing brush استفاده کنید.

 

 

 

 1. ابزار Refine Edge

 

ابزار Refine Edge یک محصول جدید از فوتوشاپ CS5 بود. این یک روش مهم برای بهبود لبه های تصاویر استخراج شده شماست. هم چنین بسیار غیر مخرّب است، به طوری که شما می توانید لبه تصحیح شده خود را به همراه ماسک به یک لایه جدید کپی کنید. با باز کردن عکس خود در یک سند جدید آغاز کنید. پیرامون قسمتی که می خواهید استخراج کنید یک ناحیه انتخاب ایجاد نمایید.

 

 

 

درحالی که ابزار انتخاب شما فعال است، روی refine edge در منوی تنظیمات بالای صفحه کلیک کنید.

 

 

 

این کار دیالوگ باکس تنظیمات refine edge را نمایش می دهد. دقت کنید که ناحیه انتخاب شده که شما استخراج کردید، در مقابل یک بک گراند سفید رنگ نمایش داده می شود. تنظیماتی را که جهت زیبا شدن انتخاب دوست دارید وارد کنید. مهم است که در زیر تنظیمات output to، گزینه new layer with layer mask را انتخاب کنید.

 

 

 

وقتی OK را بزنید می بینید که تصویر استخراج شده شما به همراه بک گراند ماسک شده در یک لایه جدید کپی شده است. مهم است این را در جریان کار غیر مخرّب خود بگنجانید که اکنون می توانید قسمت هایی از لبه ها را هر وقت نیاز داشتید با استفاده از ماسک تصحیح کنید.

 

 

 

 1. ماسک کردن فیلترهای هوشمند

 

اغلب کاربران فوتوشاپ فیلترهای هوشمند را به بازی می گیرند. اگر این طور نیستید، یک تکنیک غیر مخرّب مهم برای إعمال فیلتر بر روی تصاویر شما وجود دارد. چیزی که ممکن است درک نکنید این است که شما می توانید نواحی خاصی از فیلتر هوشمندتان را ماسک کنید. به عنوان مثال، اگر دوست داشتید لبه های یک چهره را محو کنید، نمونه ای از روند کار غیرمخرّب ممکن است چیزی مانند این به نظر برسد:

1- تصویر چهره را باز کنید

2- از لایه چهره کپی بگیرید

3- یک فیلتر gaussian blur بر روی لایه کپی شده إعمال کنید

4- مرکز لایه کپی شده را حذف کنید، چهره محو نشده اصلی در زیر آشکار می شود

5- شما یک لبه محو شده برای چهره خود خواهید داشت، ولی با یک مرکز زمخت به هر حال، تمام این ها می تواند با استفاده از فیلترهای هوشمند و مقداری اطلاعات در مورد ماسک کردن به صورت غیر مخرّب انجام شود. بهتر از همه اینکه شما فقط به یک لایه نیاز دارید، لایه چهره. کارتان را با باز کردن تصویر چهره شروع کنید:

 

 

 

به مسیر filter>convert for smart filters بروید. OK را بزنید. این کار، تصویر شما را به یک اسمارت آبجکت تبدیل می کند، که به شما اجازه می دهد فیلترها را به صورت غیرمخرّب به کار ببرید. حال به مسیر filter>blur>gaussian blur بروید. یک gaussian blur با قدرت 10px إعمال کنید.

 

 

 

حال تصویر ماسکی که همراه فیلتر هوشمند است را انتخاب نمایید. برای ماسک کردن مرکز تصویرتان از یک براش مشکی نرم استفاده کنید؛ درست همان کار که با ماسک معمولی انجام می دادید. این کار، با نمایش تصویر منظم مورد نظر در این ناحیه، مرکز فیلتر blur را ماسک می کند. این تکنیک می تواند برای هر فیلتری استفاده شود و به شما آزادی عمل فوق العاده زیادی می دهد. شما به این سبک می توانید با الگوها، رنگ ها، نور، افکت ها و فیلترهای مورد استفاده بیشتری بازی کنید و فقط به کار با یک لایه نیاز دارید.

 

 

 

 1. قیچی کردن غیر مخرّب تصویر

 

قیچی کردن یکی دیگر از ابزار فوتوشاپ است که ما آن را مربوط به غیر مخرّب بودن نمی دانیم، ولی می تواند باشد! ابزار crop را از نوار ابزار انتخاب کنید. سپس در نوار تنظیمات بالای صفحه برای گزینه cropped area، به جای انتخاب پیشفرض delete، مربع کنار hide را تیک بزنید. این کار لفظاً فقط ناحیه ای که قیچی می کنید را به جای آن که حذف کند، مخفی می کند. پس این غیرمخرّب است! در زیر می توانید گزینه های صحیح انتخاب شده و ناحیه بریده شده اولیه را ببینید:

 

 

 

این کار منجر به یک تصویر با ظرافت بریده شده مانند زیر می شود:

 

 

 

حال اگر مایلید اطلاعاتی که قیچی شده است را در هر نقطه ای که هستند بازیابی کنید، دو راه وجود دارد. هم می توانید به مسیر image>reveal all بروید:

 

 

 

و هم می توانید مجدداً ابزار crop را انتخاب نموده و سپس به سادگی کناره ها را به سمت بیرون درگ کنید. زمانی که شما crop جدید را وسیع تر به کار می برید، نواحی بریده شده قبلی را آشکار خواهد کرد.منبع : persiangfx

[...]

ادامه مطلب 0

5 تکنیک باورنکردنی مفید در فتوشاپ


5 تکنیک باورنکردنی مفید و غیر مخرب در فتوشاپ 

 

تعریف اصطلاح مخرب destructive و غیر مخرب Non-destructive 
اگر طراح و کاربر فتوشاپ باشید شاید به مواردی در پروژه های خود برخورد کرده باشید که مثلا قسمتی از تصور را با ابزار پاک کن، پاک کرده اید و بعد از کمی کار بروی پروژه بخواهید قسمت های پاک شده را برگردانید در حالت معمول چنانچه شانس بسیار بالایی داشته باشید می توانید از پنل History چند گام به عقب تر بروید و تصویر اولیه را داشته باشید که باز با این کار کلیه ی کارهایی که انجام داده اید نیز از بین می رود و تازه در بسیاری از موارد نمی توانید این کار را انجام دهید پس استفاده از ابزار پاکن یک روش مخرب است چون شما قسمت هایی از تصویر را از دست می دهید ولی در همین مورد پاک کردن روش دیگری نیز وجود دارد که غیر مخرب است یعنی هر زمانی که اراده کنید می توانید قسمت های پاک شده را برگردانید که این کار با لایه ماسک انجام می گیرد. 

5 تکنیک باورنکردنی مفید و غیر مخرب در فتوشاپ 
برای اینکه یک طراح عالی در فتوشاپ باشید Non-destructive workflows (گردش کارهای غیر مخرب) حیاتی هستند. اگرچه اغلب توسط مردم نادیده گرفته می شوند. من نیز شخصا دیر خود را به خطر انداخته و این تکنیک ها ی غیر مخرب را در فتوشاپ استفاده کردم. بعد از یادگرفتن این تکنیک ها گردش کاری من به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و قادر بودم تصاویرم را بعد از تمام کردن ترکیب ها خیلی آسان تر ویرایش کنم. 

1- لایه های تنظیماتی Adjustment 
اخیرا لایه های تنظیماتی Adjustment توجه زیادی را به خود جلب کرده اند و این دلیل خوبی دارد. اگر شما یک کاربر دائمی فتوشاپ باشید آنها برایتان خیلی باارزش نیستند.بلکه به شما اجازه می دهند به راحتی تنظیمات را بر روی تصاویر خود از طریق یک لایه کاملا قابل ویرایش اعمال کنید. این به این معنی ایست که تنطیمات شما کلا غیر مخرب و non-destructive هستند و می توانید در هر زمانی آنها را تغییر دهید یا حذف کنید. برای فعال کردن پنجره لایه تنظیماتی Adjustment به window>adjustments بروید.این مسئله پنجره لایه تنظیماتی Adjustment تان را به سرعت می آورد که شبیه به تصویر زیر است. گزینه های تنظیماتی Adjustment بسیاری از جمله: levels, hue/saturation, brightness/contrast, gradient overlays, color overlays, exposure و غیره را می توانید ببینید. شما باید قادر باشید لوازم مورد نیاز را برای ویرایش کردن عکس خود با استفاده از لایه های تنظیماتی Adjustment به کار ببرید.در مثال زیر یک لایه تنظیماتیgradient map adjustment به کار خواهم برد. یک rainbow default gradient استفاده می کنم و سپس opacity لایه تنظیماتی adjustment خود را تا 20% کاهش می دهم تا یک افکت لطیف بدهد. یک نکته خیلی خوب درباره لایه های تنظیماتی adjustment این است که شما می توانید نه تنها تنظیمات adjustment settings بلکه opacity و blend mode لایه را هم ویرایش کنید. حتی می توانید ماسک ها را برای mask off کردن نواحی از لایه های تنظیماتی adjustment خود با دادن تنظیمات area-specific adjustments برای تصاویرتان به کار ببرید.


2- Smart Filters ها 
لایه های تنظیماتی Adjustment خیلی عالی هستند اما اگر بخواهید فیلترها را به صورت غیر مخرب به کار ببرید چه؟ اینجا جایی است که smart filters وارد عمل می شوند. این فیلترها به شما اجازه می دهند smart filters های خودتان را درست مانند یک لایه blending option استفاده کنید تا اینکه بتوانید برگردید و در هر زمانی تنظیمات فیلتر خود را ویرایش کنید. برای به کار بردن smart filter لایه ایی را که می خواهید این فیلتر در آن استفاده شود را انتخاب کنیدو به filter>convert بروید.
یک تذکری دریافت خواهید کرد که باید لایه تان را در یک ‘smart object’ تبدیل کنید. Ok را کلیک کنید.سپس یک فیلتر به عنوان فیلتر معمولی استفاده کنید. اگر به پالت لایه هایتان نگاه کنید خواهید دید که فیلتر زیر لایه هایتان شبیه به blending option ظاهر شده است. اگر می خواهید تنظیمات filter settings لایه تان را تغییر دهید به راحتی بر روی فیلتر در پالت لایه هایتان دوبار کلیک کنید.
3- Masks ماسک ها 
احتمالا ماسک ها جنبه ایی هستند که که اکثر شما با آنها آشنایید. که به شما اجازه می دهند که بخشهایی از تصویرتان را پنهان یا ‘mask’ کنید. قطعا فکر می کنید که بسیاری از ما عادت داریم که ابزارهای آسان تر از این را به کار ببریم که البته خیلی destructive و مخرب ترند. ماسک ها به شما آزادی بسیار زیادی می دهند تا تنظیماتی را که می خواهید به کار ببرید. و یقینا non-destructive (غیر مخرب) اند. برای این مقاله بر روی یک لایه ماسک استاندارد (standard layer mask) متمرکز می شوم. اما در بیرون تنوع بسیار زیادی از تکنیک های ماسک کردن وجود دارد. اگر به قسمت پایین پالت لایه ها نگاهی بیندازید یک آیکون کوچک برای ‘apply layer mask’ خواهید دید. روی این آیکون کلیک کنید. سپس می توانید یک ابزار براش رنگ مشکی را برای ماسک کردن نواحی از تصویر خود به کار ببرید. سعی کنید نتیجه را با براش هایی با opacity و hardness های مختلفی امتحان کنید. دقت کنید براش مشکی را باید در ناحیه ماسک اعمال نمایید.


وقتی بخشهایی از تصویرتان را با استفاده از ابزار براش لبه نرم و بزرگ با 100% opacity ، ماسک می کنید اتفاقی که می افتد این است که قسمت های ماسک شده در واقع پاک شده اند مانند اینکه با ابزار پاکن ان را پاک کرده باشید. اگر می خواهید بخش هایی از تصویرتان را بازسازی کنید می توانید به راحتی و با استفاده از یک براش با رنگ سفید (با انتخاب ناحیه ماسک در لایه تصویر) ناحیه های پاک شده را برگردانید و بخش های خاصی را از حالت ماسک خارج کرده و از حالت ماسک در آوردید.
4- Dodge/Burn (رایت و داج) 
این یک تکنیک بسیار عالی است که من اکثرا در برنامه های آموزشی مهارت های تصویری خود به کار می برم. من عادت داشتم تصاویرم را با استفاده از ابزار Doge/Burn بر روی لایه ها Dodge/Burn می کردم. اگرچه این کار کاملا destructive و مخرب است چون اگر بعدا از نتیجه کار راضی نبودید شما نمی توانید این عملیات را undo کرده و ّان را برگردانید. برای این که با باز کردن عکس تان عملیات dodge/burn به صورت non-destructively و غیر مخرب شروع شود، یک لایه جدید در بالا ایجاد کرده و نام آن را ‘dodge/burn’ می نامید. به edit>fill رفته و این لایه را با رنگ خاکستری 50% gray پر می کنید. مطابق تصاویر زیر:

 

 حالا blend mode لایه فوق را به حالت ‘overlay’ تغییر دهید. این مسئله رنگ خاکستری لایه شما را پنهان می کند. اما به شما اجازه می دهد روی این لایه را رنگ بزنید. بر روی لایه فوق با استفاده از براش رنگ لبه نرم با رنگ های سفید یا سیاه با میزان Opacity:10% رنگ بزیند.

منبع : persiangfx.com

 [...]

ادامه مطلب 0

آموزش طراحی آموزش عکاسی آموزش فتوشاپ آخرین مقالات

آدرس :

آدرس : تهران ، شهرک قیامدشت ، خیابان شهید بهشتی، بعد چهار راه رجایی، پلاک 465
تلفن تماس :  33577123 - 021
تلگرام : 09375233041
کانال تلگرام : hejratd@
ایمیل : hejratd[at]gmail.com
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر